roudi.gh.jpgاشاره: کوهی از تجربه است و اراده‌ای پولادین دارد، اما هنوز به ابداع و تولید و خلاقیت می‌اندیشد. بی‌گمان ترجیح می‌دادیم تا بیش از آنکه درباره واحد صنعتی موفق و شناخته شده یاران بهار گلستان بپرسیم و بدانیم، خواستیم تا از تجربه‌هایش بگوید  تا نسل جدید صنعت‌گران صنعت در و پنجره یوپی‌وی‌سی ایران از گفته‌ها و ناگفته‌های ایشان درس بگیرند. فرصت اما کم بود اجازه خواستیم تا در زمانی مناسب پای صحبت یکی از باتجربه‌های این صنعت آنهم در استان سرسبز گلستان در شهر گنبد کاووس بنشینیم و این‌گونه شد که گفتگوی حاضر با یک محور مشخص و روشن و از قبل تعریف شده انجام شد.

آقای قربان دردی رودی، با کوله‌باری از تجربه اما هنوز به در اختیار داشتن آخرین فناوری‌ها و ماشین‌آلات روز در صنعت در و پنجره علاقه‌مند است و مصمم است تا خود و همکارانش را به آخرین یافته‌ها و دانش روز مجهز نگه دارد. نظم در محیط کار، استفاده از آخرین ماشین‌آلات، به‌کارگیری نسل جوان متخصص، بهره‌مندی از مدیریت نوین آمیخته به تجربه همه و همه باعث شده تا آوازه یکی از موفق‌ترین و کارآمدترین واحدهای صنعتی استان گلستان از مرز این استان فراتر رود و اکنون این انتظار می‌رود که محصولات تولیدی یاران بهار گلستان جای خود را در بازار ایران تثبیت کند. بدیهی و طبیعی است که هنگام عکسبرداری او حساسیت زیادی به خرج دهد و در زمان مصاحبه با خبرنگار پنحره ایرانیان کوتاه، اما هدفمند سخن بگوید، چه اینکه همکاران ایشان می‌گویند: هرگز اجازه نمی‌دهند اندکی از کیفیت محصولات به خاطر پایین آوردن قیمت تمام شده کم بگذاریم و همواره تاکید دارند که تولید فراتر از استاندارد و کیفیتی بالاتر از انتظار بازار را باید در سر لوحه فعالیت گروه صنعتی یاران بهار گلستان قرار داد. گفتگوی اختصاصی پنجره ایرانیان با آقای قربان دردی رودی مدیر عامل یاران بهار گلستان را تنها حول محور تولید پروفیل‌های گالوانیزه تقویتی بخوانید:


اجازه دهید قبل از اینکه به محور اصلی گفتگو بپردازیم، ابتدا از سابقه تاسیس و فعالیت شرکت یاران بهار گلستان بپرسم و اینکه چگونه وارد صنعت در و پنجره یوپی وی سی ایران شد؟
شرکت یاران بهار گلستان فعالیت خود در صنعت ساختمان از اواخر سال 1378 آغاز کرد و به طور رسمی و جدی تر در سال 1379 وارد عرصه اجرای پروژه های عمرانی ساختمانی در  استان همیشه زیبا و سرسبز گلستان شد. جدیت در اجرای پروژه های ساختمانی، نظارت قوی بر فرایند انجام کار و البته تعهد نسبت به اجرای به موقع و دقیق و بی نقص طرح های در دست اجرا باعث شد تا در سال 1385 این شرکت به عنوان شرکت پیمانکاری برگزیده در سطح استان گلستان برگزیده و مورد تقدیر ویژه قرار گیرد.از جمله شاخص ترین پروژه های ساختمانی که در سالهای نخستین فعالیت شرکت یاران بهار گلستان به اجرا درآمد، می توان به احداث ساختمان و محوطه سازی ساختمان فرمانداری گنبد، احداث ساختمان و محوطه سازی ساختمان فرمانداری کلاله، احداث ساختمان بانک سپه مرکزی آزادشهر، احداث ساختمان پاویون فرودگاه گرگان، احداث سالن ورزشی رامیان، احداث ساختمان مرکز مطالعات هواشناسی استان گلستان، احداث ساختمان کانون نعیم رامیان و ... اشاره کرد.


 ورود شرکت یاران بهار گلستان به صنعت در و پنجره یوپی‌وی‌سی و تولید شیشه‌های دوجداره با چه انگیزه‌ای صورت گرفت؟
ما پس از اینکه تجربه‌های فراوانی در صنعت ساختمان و اجرای پروژه‌های ساختمانی، اداری، مسکونی و عمومی پیدا کردیم، به این نتیجه رسیدیم که موضوع صرفه‌جویی انرژی در ساختمان باید جدی گرفته شود و با توجه به هدر رفت 40 درصدی انرژی به سبب استفاده از پنجره‌های تک‌جداره و ضرورت رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان‌، اعضای هیات مدیره شرکت یاران بهار گلستان پس از مطالعات فراوان به این جمع‌بندی رسید که در صنعت تولید در و پنجره‌های یوپی‌وی‌سی نیز شیشه‌های دوجداره سرمایه‌گذاری ویژه‌ای داشته باشد. سرانجام در سال 1384 با تغییری در اساسنامه شرکت، فعالیت در زمینه تولید قطعات بتنی سبک و سنگین از اساسنامه حذف و به جای آن تولید در و پنجره و کلیه مصنوعات آلومینیومی و پی‌وی‌سی و یوپی‌وی‌سی جایگزین شد. پس از آن بود که با سرمایه‌گذاری قابل توجهی اقدام به خرید ماشین‌آلات تولید در و پنجره دو و سه جداره یوپی‌وی‌سی و شیشه‌های دوجداره کردیم و سنگ بنای کارخانه صنعتی کاملا مجهزی را کلید زدیم.


 درخشش شرکت یاران بهار گلستان چگونه رقم خورد؟
افزون بر در اختیار داشتن ماشین‌آلات با فناوری پیشرفته، تلاش کردیم برای ارتقای کیفیت محصولات و تولید در و پنجره برخوردار از بالاترین استانداردهای موجود، اقدام به تربیت نیروی متخصص و زبده کردیم و با خرید مواد اولیه با کیفیت و دارای استانداردهای ملی و فراملی، به طور کاملا نوین و تخصصی فعالیت را شروع کردیم که به دلیل رویکرد مشتری‌مداری و رعایت حقوق مصرف‌کنندگان خوشبختانه با استقبال کم‌نظیری هم در استان گلستان و دیگر استان‌ها مواجه شدیم و در حال حاضر هم تلاش داریم تا موقعیت شرکت یاران بهار گلستان را در صنعت روبه پیشرفت در و پنجره یوپی‌وی‌سی و شیشه‌های دوجداره ارتقا بخشیم. به همین دلیل بود که در سال 1391 موفق به اخذ تاییدیه فنی از مرکز تحقیقات راه، ساختمان و مسکن وزارت راه و شهرسازی شدیم و سال گذشته هم گواهی‌نامه ایزو 9001 را از موسسه BRS  دریافت کردیم.


 شرکت یاران بهار گلستان پس از درخشش و موفقیت قابل توجه در صنعت، در و پنجره چرا اقدام به تولید پروفیل‌های تقویتی کرد؟
واقعیت این است که یکی از پارامتر‌ها و عوامل تاثیرگذار و تعیین کننده استحکام و کیفیت فنی در و پنجره‌های دوجداره  یوپی‌وی‌سی بستگی دارد به نوع پروفیل‌های تقویتی گالوانیزه‌ای که در آن به کار می‌رود. متاسفانه گاه مشاهده می‌شود که برخی تولیدکنندگان و کارگاه‌های ساخت در و پنجره یوپی‌وی‌سی برای پروفیل‌های تقویتی گالوانیزه اقدام به خرید از تولیدکنندگان سنتی می‌کنند در حالی که استانداردهای لازم را ندارد. به همین دلیل هیات مدیره شرکت یاران بهار گلستان با راه‌اندازی خط تولید فرم‌دهی فلزات یا رول‌فرمینگ برای تولید پروفیل‌های تقویتی گالوانیزه موافقت کرد و سال گذشته سرمایه‌گذاری در این زمینه هم به بار نشست و موفق شدیم تا نخستین پروفیل‌های تقویتی گالوانیزه مورد استفاده در پروفیل‌های یوپی‌وی‌سی را که با ماشین‌آلات پیشرفته طراحی و ساخته می‌شود، وارد بازار کنیم.


 روند استقبال تولیدکنندگان در و پنجره یوپی‌وی‌سی از پروفیل‌های تقویتی گالوانیزه یاران بهار گلستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
خوشبختانه در همین مدت کوتاه به سبب سابقه درخشان شرکت یاران بهار گلستان در این صنعت، محصولات جدید و پروفیل‌های تقویتی گالوانیزه خیلی زود جای خود را در بازار پیدا کرد و این پروفیل‌ها در همان ابتدای عرضه به بازار در اکثر شهرهای ایران با استقبال مواجه شد، به طوری که هم این پروفیل‌های تقویتی با فروش بسیار خوبی در کرمان ، شیراز ، تهران ، مشهد ، بجنورد ، گرگان و استان های شمالی ایران مواجه شده است و تلاش ما این است که سفارشات را در کوتاهترین زمان ممکن در اختیار خریداران و تولیدکنندگان محترم قرار دهیم و به هیچ عنوان خط تولید در و پنجره یوپی‌وی‌سی به دلیل نیاز به پروفیل‌های تقویتی با توقف مواجه نشود.


 مزیت فنی و تخصصی پروفیل‌های تقویتی گالوانیزه شرکت شما چیست که در مدت زمان کوتاهی با استقبال چشمگیر مواجه شده است؟
اجازه دهید به چند مزیت فنی اشاره کنم، نخست دقت در اندازه پروفیل‌های تولیدی و داشتن شکل هندسی دقیق، دوم دقت در ابعاد طولی و عدم وجود انحنا، پیچیدگی یا خمیدگی در طول پروفیل‌ها، سوم وجود دوخم مضاعف در جان پروفیل های U شکل که ظرفیت باربری و مقاومت در و پنجره‌های یوپی‌وی‌سی را به میزان قابل توجه و فراتر از استانداردهای فنی موجود افزایش داده‌ایم و چهارم درز میانی در پروفیل‌های قوطی شکل به حداقل میزان ممکن رسانده‌ایم. نوع بسته‌بندی پروفیل‌های تقویتی گالوانیزه‌ با استفاده از تسمه‌های پلاستیکی به گونه‌ای است که از هرگونه ضربه‌دیدن جلوگیری و دشواری حمل و نقل و انبار نمودن را در درون واحد‌های تولیدی آسان‌ می‌سازد که این مزیت مهم باعث شده تا وزن پروفیل‌های تقویتی تولید شده در شرکت یاران بهار گلستان خالص محاسبه شود و مشتریان عزیز هزینه‌ای بابت ضایعات نگهدارنده و بسته‌بندی متحمل نشوند. از سوی دیگر، باید تاکید کنم که انبار ما همواره مجهز بوده تا در کمترین زمان ممکن بتوانیم به نیاز روز افزون مشتریان پاسخ دهیم.


 آیا پروفیل‌های تقویتی گالوانیزه تولیدی شرکت یاران بهار گلستان با تمام پروفیل‌های موجود در سطح بازار ایران همخوانی دارد؟
به دلیل در اختیار داشتن تیم فنی و مهندسی طراح، اقدام به تولید پروفیل‌های تقویتی گالوانیزه با تنوع مقاطع مختلف کرده‌ایم و از این رو در تمامی پروفیل‌های خارجی و ایرانی یوپی‌وی‌سی می‌توان از پروفیل‌های تقویتی یاران بهار گلستان استفاده کرد و حتما باید دقت کرد که به دلیل واقع شدن کشور ایران در منطقه با شرایط S اقلیمی استفاده از پروفیل‌های تقویتی با مقاطع استاندارد بسیار مهم است، بطوری‌که عدم دقت در انتخاب شکل ، ابعاد و ضخامت مقاطع پروفیل‌های تقویتی گاهاً مفید نبوده، بلکه مضر هم می‌باشد چرا که معتقدیم پیچش گالوانیزه داخل پروفیل یوپی‌وی‌سی بسیار خطرناک‌تر از عدم تعبیه آن است.


 چه توصیه‌ای به تولیدکنندگان برای انتخاب پروفیل‌های گالوانیزه دارید؟
به جای توصیه کردن، اجازه می‌خواهم این درخواست را مطرح کنم که استحکام و مقاومت یک در و پنجره خوب، استاندارد و ضامن حقوق مصرف‌کنندگان در گرو این است که حتما از پروفیل‌های تقویتی گالوانیزه‌ای استفاده شود، که هم از مواد اولیه مرغوب و استاندارد ساخته شده و هم به صورت صنعتی تولید شده باشد. بدیهی است گاه مشاهده می‌شود برخی از پروفیل‌های گالوانیزه تقویتی در و پنجره یوپی‌وی‌سی از ضایعات تولید شده که نه تنها کیفیت، استحکام و میزان مقاومت در و پنجره‌ها را به خطر می‌اندازد که در کل باعث کاهش سطح اعتماد مردم نسبت به این صنعت خواهد شد. به همین دلیل خرید پروفیل‌های گالوانیزه تقویتی از شرکت‌های معتبر و خوشنام حتما ضرورت دارد و ما در شرکت یاران بهار گلستان بر این باور هستیم که تولید پنجره دوجداره استاندارد و مستحکم با پروفیل های تقویتی یاران بهار گستان تضمین خواهد شد.


پنجره ایرانیان،سال ششم.شماره67.اردیبهشت 92